Report Discussion as Inappropriate / Spam

Discussion

Opportunity Cost

Latest Money Talk Blog posting:
Back when I was a poor college student some 20+ years ago, every penny counted. I measured the cost of any given expense by its relative value to that of buying pizza at my favorite eatery. It was a simple standard that was easy to understand: a textbook costing $16 was 32 trips Uptown to Bruno’s for a slice of pizza. Was it worth the tradeoff? Did I get the same perceived equivalent value? Okay, a textbook is more of a necessity, but you get the idea.

Read more of Elizabth's Blog post on our Blog page -- here's the URL: http://www.teachade.com/blogs/

For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. Here are the instructions how to enable JavaScript in your web browser.